×

Error

[sigplus] Critical error: Image gallery folder gallery/nepmese,limit=0,random=1,width=100,height=100,gap_h=20,gap_v=20,displayarticle=1 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the administration back-end.

[sigplus] Critical error: Image gallery folder gallery/nepmese,limit=0,random=1,width=100,height=100,gap_h=20,gap_v=20,displayarticle=1 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the administration back-end.

„Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését. Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az eleinktők kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is feltétlenül megőrzendő, mesebeli kincseket!”

(Részlet a Magyar Olvasástársaság 2005-ös felhívásából)

A népmese napja

2015

A népmese a szóbeli elbeszélő költészet legnagyobb műfajcsoportjainak egyike, mely nem csak szórakozást biztosít, hanem bizonyos magatartásformákat, problematikus helyzetekben megoldást is mutat. A népmesemondás szóbeliségéből fakadóan képes az emberek között közvetlen kapcsolatot teremteni, párbeszédeket kialakítani, a mesehallgatót közelebb hozza saját kultúrájához, nyelvéhez, önismeretéhez, identitástudatához.

Napjainkban a népmese leginkább a gyermekek mulattatására, nevelésére szolgál, azonban a szóbeliségben a szájhagyomány szerepe egyre inkább háttérbe szorul a mesekönyvekkel szemben.

2005 tavaszán a Magyar Olvasástársaság kezdeményezésére szeptember 30. – Benedek Elek születésének napja – a népmese napja lett, melyet azóta  minden évben országszerte, sőt sok határon túli magyar iskolában is megrendeznek.  Célja, hogy a meseszerető gyermekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak a mese felé.

Benedek Elek (Kisbacon, 1859. szeptember 30. – Kisbacon, 1929. augusztus 17.) a „nagy mesemondó”, mesegyűjtő, író, újságíró és országgyűlési képviselő parlamenti szűzbeszédében, 1888. február 9-én a gyermek-és ifjúsági irodalom fontosságáról szólt, a népköltészet, a népnyelv és a közoktatás kérdéseivel foglalkozott.

Az ifjúság számára készült mese-átdolgozásai (Ezeregyéjszaka meséi, Grimm fivérek meséi, stb.) a legjobb magyar mesekönyvek voltak.

Hivatalos világnapja még nincs a mesének, sem a népmesének. Egyedül nálunk, magyaroknál van népmese napja.

 Ezen alkalom kapcsán Sárazsadányban, a MNM Rákóczi Múzeumának Néprajzi Kiállítóhelyén, egy egész napos múzeumpedagógia foglalkozás keretén belül ünnepeltük meg a népmese napját a Sárospataki II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola 1. b osztályával.

 {gallery}/gallery/nepmese,limit=0,random=1,width=100,height=100,gap_h=20,gap_v=20,displayarticle=1{/gallery}

Dégh Linda, jeles folklórkutató az 1940-es években, Sárában gyűjtött Penna Jankó című meséjének megtekintésével kezdődött a program, majd a népmeséhez kapcsolódó játékos feladatokkal folytatódott a kertben található játszótéren, ahol a mese egyes helyszínein újra megelevenedhetett a történet.

LA

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Availability

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36-47 311 083
Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47-511-135
Email: info@rakoczimuzeum.hu

Foundation

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05