Makovica vára és az eltűnt zborói kastély

A lengyel határ közelében emelkedik egy 450 m magas hegy tetején Makovica vára. A XIII. században épült, a XVI. században Serédy Gáspár uralta az itteni uradalom központját. Tőle vásárolta meg Rákóczi Zsigmond 1601-ben. Ekkor ez Rákóczi legjelentősebb birtoka,. Ide költözik, itt nőnek fel fiai György, Zsigmond, Pál. Rákóczi Zsigmond bár rendbe hozatta a várat, inkább kedvelte az általa építtetett kastélyt.
A külső várba ötszög alakú kaputornyon jutunk, második udvarába egy négyszögletes kaputornyon, ahonnan újabb kaputornyon a belső várba. A belső várat patkó alakú tornyok védik. A palotaszárny udvarának sarkában ötszögletű öregtorony áll. A falak jórészt egyemeletnyi magasan ma is állnak annak ellenére, hogy1684-ben elfoglalták és lerombolták a császári csapatok. 1699-ben II. Rákóczi Ferenc és testvére Julianna megosztoztak az örökölt birtokon. Makovica Juliannáé lett, általa később az Aspremontok, Erdődyek birtokolták.


Makovica várának megszerzése után Rákóczi Zsigmond kastélyt építtet a vár alatti faluban, Zborón. Ez a négyszögletű, kerek saroktornyos épület kedves tartózkodási helye lesz a családnak. Zsigmond fiai közösen öröklik, a legkisebb Pál lakott itt a kastélyban. Sokat időzik itt György. A hagyomány szerint ő ültette a nevezetes hársfasort. Levelei keltezésén is szerepel a 100 hársfa. A XVII. században épül a kastély melletti templom is.
Nevezetes történelmi esemény is zajlott itt: 1666-ban itt tartotta esküvőjét I. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona. A Wesselényi összeesküvés szálai talán itt kezdtek el szövődni és a bukás után ide vonult vissza a megtorlástól megmenekült I. Rákóczi Ferenc. Itt is halt meg 1676 nyarán.

Fényes Elek 1851-ben így írt: „ Van itt két kastély, mellyekből a felső bástyákkal kerített, s egy kéttornyu templomot és egy nagy udvart foglal magába. Az udvaron kivül két sorban 100 hársfa áll, mellyek onnan nevezetesek, mivel Rákóczy György minden levél irásánál e szavakat szokta használni: „Datum Zboroviae sub centum tiliis.” A most leirt várkastély gr. Erdődyé; az alsó egy angol kerttel együtt gróf Szirmayé.” „A régi makoviczi vár egy erdős, magas hegy tetejére épittetett, de most omladékokban hever.”
 Ma már nincsenek meg az évszázados hársfák, de ami szomorúbb nincs meg az épület sem. 1914-ben az orosz betöréskor harci cselekmények zajlottak a környéken, súlyosan megsérült a kastély és a templom. Azóta a kastélynak már nyomait sem találjuk a faluban, az 1950-es években lebontották. A templom reneszánsz pompájában ma is fenséges látvány.

    Az erdős hegy tetején állnak Makovica egykor erős, büszke várának romjai. 165 esztendeje Fényes Elek omladékokban heverő falakat látott, miként 2000-ben mi is. Napjainkban azonban zajlik a váregyüttes feltárása, megkezdődött a falak állapotának stabilizálása. Jól láthatóan megváltozott az épületegyüttes. Kitakarították a sűrűn benőtt növényzetet, s elkezdődött, s a látképet meghatározó eredményt mutat az omladékok kitermelése. Megváltoztak a belső terek, átláthatóbb a terület, az épület és falmaradványok rendszere. A tájékozódást a sűrűn kihelyezett alaprajzok és a korabeli inventáriumokból vett szöveges részletek segítik. Érdemes felkeresni a Kárpát-medence ÉK-i csücskének legészakibb várát, közel a lengyel határhoz. Mi is megtettük!

Tamás Edit

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05