A 25. Zempléni Fesztivál nyitóhangversenye a várudvaron


1992-ben is a várudvaron kezdődött 

„Hiszen még csak 'tegnap' volt, amikor a fesztivál eredeti helyszínei – Sárospatak, Sátoraljaújhely és Szerencs – mellé felsorakozott szinte az egész környék...” „Viszonylag szűkre szabott programmal indultunk 1992-ben: a főszerep – igaz ez ma sem változott – a muzsikáé volt; mellette a próza és némi képzőművészet jutott csupán szóhoz…” „Amikor 1992-ben belefogtunk ennek a fesztiválnak a megszervezésébe, az a cél vezérelt bennünket, hogy segítsük új életre kelteni ezt a magyar művelődéstörténet és kulturális hagyományok szempontjából olyannyira fontos tájegységet, amelynek évszázadokon átívelő inspirációja napjainkig is tartó, mély hatást gyakorolt a magyar szellemi életre. Akkoriban a Liszt Ferenc Kamarazenekar Alapítványt, és jómagamat is afféle modern kori hóbortos Don Quijote-nak gondoltak, méghozzá nem is kevesen...” A fesztivált megálmodó Rolla János,  a Liszt Ferenc Kamarazenekar hangverseny mestere, a Zempléni Művészeti Napok igazgatója visszaemlékező gondolataiból kiragadottak e sorok.
„...Hisszük, hogy a kultúra nem csak a fővárosé és nem csak néhány nagyváros privilégiuma, hanem egyetemes és minden ember számára fontos, akár városban, akár falun él. Ezen hitünk szellemében támogatjuk a Zempléni Művészeti Napok rendezvénysorozatát.
Meggyőződésünk, hogy az ilyen nemes célú vállalkozások jól szolgálják a magyar kultúra ügyét és hozzájárulnak ahhoz, hogy itthon és külföldön egyaránt ismertebbé váljanak olyan nagy történelmi és kulturális múlttal rendelkező települések és régiók, mint amilyenek a Zempléni Művészeti Napok színhelyei.” – olvashatjuk a fesztivált első programfüzetében a rendezvény fő támogatója, az Antenna Hungária Magyar Műsorszóró és Rádióközlési Rt. vezérigazgatója, Bartha József gondolatait.
A fesztivál első alkalommal  tíz helyszínen, 1992. augusztus 21-30. között került megrendezésre Sárospatakon, Sátoraljaújhelyen, Szerencsen, Karcsán. Első logóját a sárospataki vár Lorántffy-loggiája ihlette. 


2016. augusztus 12-én este a sárospataki várudvaron a jubileumi, huszonötödik fesztivál kezdődött. Ez Tokaj-Hegyalja és Zemplén,  legnagyobb kulturális rendezvénysorozata. Az eltelt negyedszázad alatt megváltozott a neve, az időpontja, a fesztivál igazgatója, a művészeti vezetője és logója is. A cél azonban nem változott: a helyiek akarjanak eljönni, részt venni a fesztiválon. Maradt a töretlen lelkesedés, a zene szeretete, a települések összefogása, s mindenekelőtt a színvonalas és változatos programok széles választéka.
A Zempléni Fesztivál rendezője az Interkultúr Hungária Közhasznú Nonprofit Kft. Művészeti vezetője Hollerung Gábor, a a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar zeneigazgatója. A fesztiváligazgató Turjányi Miklós nyilatkozta a közelmúltban: „Az újkori Magyarország történelmében egyedülálló, hogy egy fesztivál folyamatosan, megszakítás nélkül 25 évig képes volt minden évben megszervezni magát.” Hollerung Gábor a Pesti Műsorban így fogalmazott: „Egy ilyen fesztivál feladata a lokalitás felé fordulás. Hittel vettük át 2004-ben az alapító Rolla Jánostól és a Liszt Ferenc Kamarazenekartól a szervezést ebben a hátrányos helyzetű régióban. Szemünk előtt lebegett, hogy a kultúra minél több ember számára elérhető legyen a régióban.” „Kiindulópontom a színvonal, legyen bármilyen programról szó, valamint az emberek érdeklődése. Arra törekszem, hogy nagyszámú közönség érdeklődésére számot tartó programokat szervezzünk.”
Tizenkilenc évig az Antenna Hungária volt a fő szponzor, azóta a kulturális kormányzat támogatja a fesztivált. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Balog Zoltán miniszter évek óta megkülönböztetett figyelemmel kíséri és kiemelt támogatásban részesíti a rendezvényt.
A jubileumi, 25. Zempléni Fesztivált köszöntő Turjányi Miklós az év egyik legszínvonalasabb vidéki kulturális rendezvényének nevezte a programot. Kiemelte, hogy minden eddiginél gazdagabb programkínálattal várják a komolyzenei koncerteket, operát, operettet, irodalmi, színházi és táncprodukciót, kirándulásokat, jazz programot és kiállításokat kínáló fesztiválon a vendégek.  „Zemplén szépsége, épített öröksége és a Tokaji bor olyan közös egységet alkotnak a fesztiválon közreműködő művészekkel, amely egyedülálló élményt biztosít az ide látogató vendégeknek.” – mondta Dr. Hörcsik Richárd parlamenti képviselő. 
A megnyitón Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere beszédében egyebek mellett hangoztatta, hogy a kormány, a Nemzeti Kulturális Alap egyetlen vidéki fesztivált sem támogat olyan mértékben, mint a zemplénit, összességében csaknem száz millió forinttal. Ez a jubileumnak is szól – tette hozzá a politikus, aki szerint Zemplénben olyan közönség van, amely ezt a kultúrát értékeli, befogadja, becsüli.
A miniszter úgy fogalmazott: azért is érdemes plusz eszközökkel is támogatni ezt a fesztivált, mert huszonöt éven keresztül kitartottak a kultúra mellett egy olyan vidéken, amely számára a rendszerváltás nemcsak jót, hanem nehézségeket is hozott.
Mint mondta, a Zempléni Fesztiválban az a különleges, hogy a magyar és az egyetemes kultúrának olyan gyöngyszemei, állnak színpadra, akiket bárhol a világon – Berlinben, Londonban vagy Tokióban – tisztelnek, becsülnek, szeretnek.
A zsúfolásig megtelt várudvaron a Budafoki Dohnányi Zenekar koncertjével vette kezdetét –  vezényelt Hollerung Gábor – Zempléni Fesztivál. Az első részben Mozart Sinfonia Concertante hegedűre, brácsára és zenekarra írt műve hangzott el. A szólisták Kokas Katalin és Kelemen Barnabás voltak. Szünet után – kapcsolódva a Bartók évhez – A kékszakállú herceg vára című operát hallhatta a közönség. Juditot Meláth Andrea, a Kékszakállú szerepét Kálmán Péter énekelte.
A világhírű Liszt Ferenc Kamarazenekar 1992 óta minden évben szerepelt Sárospatakon. Az együttes a várudvari programok második estéjén, 2016. augusztus 14-én népszerű barokk darabokat játszott. Hangversenymester Tfirst Péter. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola végzős növendékeiből 1963-ban alakult Kamarazenekarnak 2003-ban Sárospatak városa Pro Urbe díjat adományozott. A zenekar mindig is szívén viselte az ifjú tehetségek felkarolását. Ezen az estén a fiatal kora ellenére máris nagyon sikeres Pálfalvi Tamás trombitaművésszel muzsikáltak.
Az 1992-ben a fesztivál központjául választott sárospataki vár csodálatos akusztikájú udvara lesz a a záróhangverseny helyszíne  2016. augusztus 21-én. A Budafoki Dohnányi Zenekar Hollerung Gábor vezényletével adja elő J. Haydn A teremtés oratóriumát.

Dr. Tamás Edit

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05