Konferencia II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársai kassai újratemetésének 109. évfordulóján

Magyarország Kassai Főkonzulátusa szervezésében került megrendezésre 2015. október 24-én a „Hogyan köti össze II. Rákóczi Ferenc személye a magyarokat és a szlovákokat?” című történész konferenciára. Hagyományteremtő céllal indult útjára Kassán a „magyar és szlovák történészek eszmecseréje a Fejedelem  kassai újratemetésének évfordulójához kapcsolódóan”.
    A Kultúrpalotában megrendezett tanácskozás résztvevőit Lezsák Sándor a Magyar Országgyűlés alelnöke köszöntötte. Bevezető gondolataiban kiemelte, hogy a közelmúltban Lakiteleken megrendezett Rákóczi vetélkedő résztvevőinek szervezett kiránduláson felkeresték a kapcsolódó történelmi helyszíneket a Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben, de megnézték a MNM Rákóczi Múzeuma kiállítását is. Alelnök úr megemlékezett Molnár Mátyásról is, aki útjára indította a Rákóczi konferenciákat Vaján és a Vay Ádám Múzeum Baráti Köre Rákóczi témájú kiadványsorozatát, melynek Ő maga is rendszeres olvasója volt.

    A konferencia nyitóelőadását Peter Kónya professzor, az Eperjesi Egyetemi rektora tartotta Ottlik Györgyről (II. Rákóczi Ferenc főudvarmestere, gazdasági intézője, brigadérosa). Gebei Sándor az Eszterházy Károly Főiskola professzora  a lengyel konföderációról, mint a Rákóczi-szabadságharc országos gyűléseinek mintájáról tartott előadást. Iván Mrva a nagyszombati Szent Cirill és Metód Egyetem tanszékvezetője II. Rákóczi Ferenc személyét és szabadságharcát a szlovák történetírás szemszögéből mutatta be.  A MNM Rákóczi Múzeumát képviselő Tamás Edit Sárospatak és a Rákócziak kapcsolatát az országos politika megközelítéséből vizsgálta, s gondolatait 10 pontban foglalta össze.
    Peter Káša az Eperjesi Egyetem intézetigazgatója a szlovák történelmi prózában megjelenő II. Rákóczi Ferenc személyiségét jelenítette meg. Czigány István budapesti hadtörténész a Magyar Királyság XVII-XVIII. századi történelmének vitás kérdéseiről foglalta össze gondolatait. Vladimir Segeš a Pozsonyi Hadtörténeti Intézet hadtörténésze a II. Rákóczi Ferenc vezette szabadságharchoz fűződő reflexiók a hagyományban és a történetírásban címmel tartott előadást. G. Etényi Nóra budapesti történész (Eötvös Lóránd Tudományegyetem) a  korabeli észak-amerikai folyóiratokban megjelenő magyar vonatkozású diplomáciai híreket értékelte. Patrik Derfiňák az Eperjesi Egyetem történésze II. Rákóczi Ferenc temetéséről a korabeli sajtó tükrében emlékezett meg. Ulrich Attila Nyíregyháza alpolgármestere, történész előadásában II. Rákóczi Ferenc borkereskedő földesúrként került bemutatásra. Oláh Tamás a Sátoraljaújhelyi Fióklevéltár főlevéltárosa, osztályvezető a Sáros vármegyei Makovica várát a korabeli katonai adatok tükrében ismertette meg.
    Közös történelmünk feltárása, dokumentumainak közzététele folyamatosan zajlik. Újabb s újabb értékelések segítik a korszak minél részletesebb, átfogóbb feldolgozását. Ez a konferencia is bizonyította azt, hogy a magyar és a szlovák történészek közötti szakmai kapcsolatok rendszeresek, egymás eredményei folyamatosan megjelennek az újabb s újabb publikációkban.

                                                Tamás Edit

 

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05