Tudta-e, 1669. április 26-án kötötték meg a sárospataki egyezséget?

Az 1664-es a magyar rendek nélkül megkötött szégyenletes vasvári béke elkeseredést váltott ki a nemesség körében. Az egész országban szervezkedés kezdődött, különösen így volt ez az erősen protestáns Felső-Magyarországon. I. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona zborói lakodalma 1666-ban az ellenzéki politikusok nagy találkozója volt. Wesselényi Ferenc (1605-1667) a korlátlan hatalomra törekvő I. Lipót-féle abszolutizmussal elégedetlen főurak élére állt.

1669-ben I. Rákóczi Ferenc egyezséget kötött Sárospatakon a felső-magyarországi protestáns rendek képviselőivel. Ígérvén: birtokain megszünteti üldözésüket és visszaadja az egyházak jövedelmeit. Ennek fejében támogatják az erdélyi fejedelemség megszerzésében. Az abaúji és zempléni nemesek Sárospatakon többször gyűléseztek szervezkedésük egyik vezérének, Bocskai István zempléni főispánnak házában. A szűkebb körű tárgyalásokat a hagyomány szerint a vár sarokerkélyes szobácskájában, a Sub Rosa teremben tartották. A terem a bolthajtást összefogó rózsáról kapta elnevezését.

1670 tavaszán Zrínyi Péter és Frangepán Ferenc horvát felkelésre szólító felhívása után Rákóczi április 10-én letartóztatta Rüdiger Starhemberget, Tokaj császári várparancsnokát. Fegyverbe hívta a felvidéki nemességet, kezdetét vette a felkelés.

A kezdeti lendület hamar megtört és a vezetők kegyelem reményében hamarosan a fegyverletétel mellett döntöttek. Május 31-én Báthory Zsófia kegyelmet kért fia számára. A június 20-án létrejött egyezség már Rákóczi kapitulációjáról szólt. 1671 február 21-én Rákóczi és anyja megegyezett Lobkovitz Vendel császári biztossal. A felkeléssel okozott császári hadiköltségek fejében 400 ezer rajnai forintot fizetnek kártérítésként. Erről a megállapodást május 23-án Borsiban írták alá. I. Rákóczi Ferenc kegyelmet kapott.A nem várt megtorlás fej és jószágvesztés lett. Zrínyi Pétert, Frangepán Ferencet, Nádasdy Ferencet, Bónis Ferencet  április 30-án kivégezték.

Tudta-e, hogy a Sub Rosa erkély a későreneszánsz - kora barokk falfestészet egyedülálló emléke?

Tudta-e, hogy a Sub Rosa kifestése 1651-ben, Rákóczi Zsigmond és Pfalzi Henrietta házasságkötése alkalmából készült?

Tudta-e, hogy a „sub rosa” azaz „a rózsa alatt” megjelölés átvitt értelemben a titkosságra utalt?Tudta-e, hogy a Wesselényi összeesküvés vezetői, egy kivétellel Ferencek voltak? Wesselényi Ferenc, I. Rákóczi Ferenc, Nádasdi Ferenc, Frangepán Ferenc. A kivétel: Zrínyi Péter.

Tudta-e, hogy a sárospataki egyezménnyel I. Rákóczi Ferenc a felső-magyarországi ellenzéki mozgalom vezetőjévé lett.

Tudta-e, hogy I. Rákóczi Ferencnek Regéc és Munkács kivételével minden várába császári őrséget kellett befogadni? Patak várat 1670 június 24-én szállta meg a császári katonaság Spork parancsnoksága alatt.

Tudta-e, hogy a 400 ezer forintos kártérítés összegének előteremtéséhez Zrínyi Ilona 40 ezer tallér értékben rendelkezésre bocsátotta a férjétől kapott jegyajándékát (arany és ezüstékszereket)? Ennek fejében férje zálogul adta számára Regéc várát és uradalmát.

Tudta-e, hogy Kazinczy Ferenc ükapja, Péter Báthory Zsófia közbenjárására kapott kegyelmet, kinek ennek fejében katolizálnia is kellett?

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05