345 esztendeje született II. Rákóczi Ferenc felesége

Hessen-rheinfelsi Sarolta Amália 1679. március 8-án született Wanfriedben. Édesapja, Károly a hesseni-casseli kormányzó és tartománygróf. Édesanyja, Alexandra a Leiningen–Westerburg-család tagja. A herceg családjában született 17 gyermek közül tíz maradt életben.


1694-ben II. Rákóczi Ferenc 18 évesen vált nagykorúvá. Sógora figyelmeztette: mielőbb meg kell nősülnie. Ő a Rákóczi-család utolsó sarja. A korabeli fejedelmi házasságkötési szokások szerint bemutatták neki a hessen–rheinfelsi német fejedelmi házból származó Sarolta Amália arcképét. A 15 esztendő hercegnőt apácák nevelték. II. Rákóczi Ferenc fontos szempontként említette választottja katolikus vallását. Ennél is jelentősebb családi kapcsolatrendszere. Sokak mellett rokonságban állt Árpád-házi Szent Erzsébettel, XIV. Lajossal, Orléans-i Fülöp herceg feleségével és I. Lipót császár feleségével. A Vallomások-ban Rákóczi azt is hangsúlyozta, hogy a fiatal lány nagyon megnyerte tetszését.
1694. szeptember 25-én Kölben megköttetett a házassági szerződét. Szeptember 26-án a kölni dómban Ferenc Anzelm mainzi érsek adta össze az ifjú párt. Az esküvő a német-római császár akarata ellenére, engedélye nélkül történt.
A férj fejedelmien gondoskodott hitveséről. Jegyajándékba 100 ezer birodalmi tallért kötött le és 15 ezer rénes forint értékű ékszerrel ajándékozta meg. Fejedelemnőhöz illő udvartartással látta el. A menyasszony hozománya nem volt jelentős: 20 ezer hesseni kamaraforint.
II. Rákóczi Ferenc és fiatal felesége 1694 decemberében hazaköltözött a magyarországi Rákóczi birtokokra. A karácsonyt már Sárospatakon töltötték, mely életük, udvartartásuk fontos helyszíne lett. Gyakori vendégek voltak Rákóczi Erzsébet Kistapolcsányi kastélyában is. A várakozások ellenére Rákóczi úgy érezte, feleségében nem talált társra. Hitvese egészen más típusú fejedelemasszony mint elődei. Sarolta Amália más korszak és más világ gyermeke. Ugyanakkor bátor és a maga módján része a politikának. Néhány év elteltével kapcsolatuk megerősödött. Rákóczi szökése idején őszintén csodálta felesége erős lelkét.
A gyermekek születése, az öröklés biztosítása elvárás volt a fiatal családokban. Sarolta Amália 17 esztendős első gyermeke, Lipót-Lajos-György születésekor, 1696-ban. A gyermek négyesztendős csupán, amikor 1700 elején meghal. Sárospatakon a Vártemplomban temették el. A második gyermek, József 1700 augusztusában, a harmadik fiú, György 1701 augusztusában, Bécsben született. Megérik a felnőtt kort, ők az utolsó Rákócziak.
Sarolta Amália harmadik gyermekének várása izgalmakkal telt. 1701 áprilisában férjét Nagysárosban felségsértés vádjával letartóztatták, s a bécsújhelyi börtönbe zárták. A 22 éves fiatalasszony, Sarolta Amália szervezte Rákóczi szökését. Lefizette a börtön parancsnokát. Férjének álruhában sikerült megszöknie, s Lengyelországba menekülnie. Sarolta Amália ezután állandóan Bécsben tartózkodott, gyermekeit azonban nem nevelhette. Találkozhatott ugyan velük, de életüket az udvar befolyásolta. Józsefet csecsemőként látta csak apja, Györgyöt egyáltalán nem.
Sarolta Amália a Rákóczi-szabadságharc idején, 1706-ban a béketárgyalások érdekében tért haza férjéhez rövid időre Magyarországra. Fiait nem hozhatta magával. Soha többé nem látta őket. Rákóczi öt esztendeje nem látta családját: „Sokban növelte örömömet a reménység, hogy Fenségedet láthatom... Jól tudja, melyen gyöngéden szeretem mindig Fenséged kedves személyét…”- írta feleségének ekkortájt. Rákóczi feleségét leírhatatlan pompa, ünnepélyes fogadtatás kísérte mindenütt. „Fejedelemasszonyként” tisztelték, vidáman, fényűzően élt. Férjével töltött két hónapjáról keveset tudunk. Ugyanakkor Rákóczi véleménye a békeközvetítésről a következő: „Hitemet se feleségemért, se gyermekimért meg nem szegem.”
Sarolta Amália 1706. július 10-én elbúcsúzván férjétől Csehországba ment. Itt született negyedik gyermeke, aki alig néhány hetet élt. Csehországból a svéd, majd a porosz király udvarába került II. Rákóczi Ferenc felesége. Később a lengyelországi Jaroslawban élt. Házassága ekkorra tönkrement, gyermekei visszaszerzésére nem táplálhatott reményt. A hercegnő a férje által utalt évjáradékból fedezte kiadásait. 1711-ben találkozott ismét, s utoljára Rákóczival, miután a fejedelem elhagyta Magyarországot. Ritka levelezéseiket leszámítva, megszakadt kapcsolatuk. Sarolta Amália számára rokona, a francia uralkodó biztosított járadékot, s vett egy birtokot Jaroslawban. 1721-ben Párizsba került, ahol az orléans-i hercegnő támogatta, majd zárdába vonult. Ott halt meg 1722-ben. Életük utolsó évtizede ugyan külön zajlott, de Rákóczi Rodostóban is tudott Sarolta Amália haláláról. Mikes Kelemen 43. levelében emlékezett meg róla.

Tamás Edit
Kép: Hesseni Sarolta Amália 1694-ben készült francia metszeten, MNM Rákóczi Múzeuma
Fotó: Váradi László

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05