Ruszin szervezetek emlékeztek a 289 esztendeje elhunyt Fejedelemre

A magyarországi ruszinság büszke arra, hogy ők a gens fidelissima, II. Rákóczi Ferenc leghűségesebb népe. A szabadságharc kezdetén a munkácsi uradalom ruszinsága az elsők között csatlakozott a Lengyelországból hazatért fejedelem seregébe. Végig harcolták a szabadságharcot és ők tartottak ki legtovább Munkács védelmében 1711-ben.Több mint két évtizedes hagyománya a magyarországi ruszinságnak a Sárospatakon rendezett tavaszi Rákóczi ünnepség. 2024-ben II. Rákóczi Ferenc fejedelem halálának évfordulóhoz kapcsolódva közel háromszázan zarándokoltak el Sárospatakra. A programot idén is a Ruszinok/Rutének Országos Szövetsége, az Országos Ruszin Önkormányzat, a BAZ Megyei Területi Ruszin Önkormányzat, a Sárospataki Ruszin Önkormányzat és a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma szervezte, rendezte.

A megemlékezés 2024. április 6-án 10 órakor kezdődött ünnepi Szent Liturgiával a sárospataki Szent Péter és Szent Pál apostolról elnevezett görögkatolikus templomban. Fél 12-kor a Fejedelem szobránál a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma kertjében folytatódott a program. Először Aros János, Sárospatak Város polgármestere köszöntötte a résztvevőket. Kramarenkó Viktor, az Országos Ruszin Önkormányzat elnöke a helyi ruszin önkormányzatok szerepének fontosságát emelte ki. Dr. Tamás Edit múzeumigazgató megemlékezésében felidézte II. Rákóczi Ferenchez életének eseményeit. Kozsnyánszky János, a Magyarországi Ruszinok/Ruténok Országos Szövetsége elnöke zárszavában a sárospataki rendezvény fontosságáról beszélt. Az eseményhez kapcsolódó kulturális programban ruszin nemzeti viseletbe öltözött fiatalok működtek közre, a műsort Szónoczky Mária, a Ruszin Területi Nemzetiségi Önkormányzat elnöke koordinálta.

Elsőként a Giricz Vera , az Országgyűlés ruszin nemzetiségi szószólója koszorúzott II. Rákóczi Ferenc szobránál. Ezután az országos ruszin szerveztek, Dr. Tamás Edit múzeumigazgató, Aros János polgármester és a ruszin önkormányzatok képviselői helyezték el a megemlékezés virágait. Koszorúztak és fejet hajtottak a Borsiból érkezett II. Rákóczi Ferenc Polgári Társaság tagjai is Szegedy Mária vezetésével.

Dr. Tamás Edit

Fotók: Bamli Beáta